Åsa Folkhögskola Landstinget Sörmland
German English

Print  

Friskvårdsledare & massageterapeut 

3 terminer
Studieort: Sköldinge

Friskvårdsledarkursen på Åsa är en yrkesinriktad kurs, baserad på en helhetssyn på kropp och själ.Vi betonar ledarskapsrollen. När kursen är avslutad ska du kunna leda andra människor mot ett bättre och friskare liv.

Utbildningen ger dig en praktisk och teoretisk bas att stå på. Mental hälsa är en viktig del av kursen, liksom massage. Du blir diplomerad massageterapeut och har möjlighet att bli certifierad massör. Certifieringen sker under en vecka på vårterminen termin tre i samarbete med Kroppsterapiskolan på Gran Canaria.

Vi ordnar tillsammans friskvårdsdagar, friskvårdsaktiteter med mera på vår egen skola, på andra skolor och på företag.

Kostnader:
Räkna med att du måste lägga ut cirka 7 000 kronor för studieresor och kursmaterial under utbildningen. Utöver det kostar resan till Gran Canaria ca 8 000 kronor inklusive kost och logi.

Förkunskaper:
Kursen kräver studievana motsvarande gymnasiekompetens eller två år på folkhögskola. Erfarenhet från friskvårdsområdet är en merit.

Känn dig för:

Under hösten, 4-6 oktober 2010, arrangerar vi en känn dig för-kurs för dig som är intresserad av att bli friskvårdsledare. Under tre dagar får du prova på några av de ämnen som ingår i utbildningen, träffa lärare och årets elever och känna på stämningen på skolan. Kursen är kostnadsfri, du betalar bara för kost och logi om du vill bo på skolan. Klicka här för mer info om känn dig för-kursen

Ansökan:
Friskvårdsledarkursen börjar den 10 januari 2011. Sista ansökningsdag är den 8 november 2010.
OBS! Glöm inte att bifoga ett personligt brev till din ansökan där du berättar om dig själv och varför du vill bli friskvårdsledare.
Vi lägger stor vikt vid ditt personliga brev och de intervjuer som genomförs i antagningsarbetet.

Klicka här för ansökningshandlingar

Kursinnehåll

Maximize

Certifiering

Maximize

AKTUELLT


 

Åsa på
Facebook:

2010-08-19 Lärare i svenska som andra språk Åsa folkhögskola har många deltagare med invandrarbakgrund, dels i vår invandrarkurs, men också i våra allmänna kurser.
Vi söker nu en lärare med kompetens att undervisa i Svenska som andraspråk.
Read more »
2010-08-19 Share music-kurs på Åsa 16-19 september arrangerar Share Music en minikurs på Åsa folkhögskola. Fyra dagar med många spännande workshops inom musik, dans, teater och konst. Read more »
2009-09-09 På gång på Åsa 8 september: A-timme inför valet

9 september: Cafékväll på skolan i Sköldinge

11-12 september: Gympautbildning för friskvårdseleverna
Read more »

Expeditionen, Sköldinge: Åsa folkhögskola, 640 24 Sköldinge Tel: 0157-695 00 E-post: asa.fhsk@folkbildning.net|

Expeditionen, Katrineholm: Bievägen 23, 641 46, Katrineholm Tel: 0150-511 45, E-post: asa.fhsk@folkbildning.net|

Webbansvarig: Lena Wistrand|